Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete Bozukluğu Nedir

Anksiyete insan vücudunun strese karşı geliştirdiği normal bir tepkidir ve bazı durumlarda yararlı olabilir. Bireyleri tehlikelere karşı uyarabilir ve dikkatini toplayarak tedbirli olmasına yardımcı olabilir. Anksiyete herkeste olabilir. Belki kişi korkutucu bir harekete maruz kalmıştır ya da televizyonda üzücü bir şey seyretmiştir. Ya da daha kötüsü, bir suça şahit olmuş da olabilir. Bu tür durumlarda herkes endişeli olabilir. Ancak anksiyete bozukluğu olan kişinin, kendi yaşamını tam olarak takip edebilmesine engel olan, sürekli veya tekrarlayan bir kaygı hali vardır. Yani özetle, anksiyete bozukluğu normal sinirlilik ve endişe duygularından farklıdır. Aşırı korku ve endişeyi içerir.

Anksiyete Bozukluğu İlaçları

AnksiyeteAnksiyete bozukluğu, ruhsal problemler arasında en yaygın görülenidir. Yetişkinlerin % 30 ‘unda, yaşamlarının bir noktasında görülerek hayatlarını etkiler. Anksiyete bozukluğu çok yaygın rastlanan bir durum olmakla beraber, bu konudaki iyi haber, tedavi edilebilir bir problem olmasıdır. Bu alanda, başarıyla uygulanan pek çok etkili tedavi yöntemi mevcuttur. Tedavi sonucu, pek çok insan normal üretken yaşamlarına geri dönerler. Kadınlarda görülme sıklığı, erkeklere oranla daha fazladır.

Anksiyete bozukluğu, kişinin gelecekte olabilecek bir endişe beklentisini, yansıtır. Söz konusu rahatsızlık insanların yaşamlarını, semptomları tetikleyen ya da kötüleştiren durumlardan kaçınmasını sağlayacak şekilde, düzenlemesine neden olabilir. Özellikle şiddetli anksiyete bozukluklarında, kişinin yaşam tarzını kaygıyı gidermek için tümüyle değiştirmesine yol açabilir (sözgelimi hiç evden çıkmamak gibi.) Böylece iş performansı, okul çalışması ve kişisel ilişkiler olumsuz etkilenebilir.

Genel olarak bir kişiye kaygı bozukluğu ( anksiyete bozukluğu)tanısı konması için hissettiği korku veya endişenin; yaşanan veya yaşanacak olay ile orantısız bir endişe veya kaygı hissi olması ve bunun yanı sıra kişinin normal yaşam üretkenliğini engellemesi gereklidir. Yaygın anksiyete bozukluğu türleri arasında, panik bozukluğu, çeşitli fobiler, agorafobi, sosyal anksiyete bozukluğu ve ayrılık anksiyetesi bozukluğu gibi çeşitli türler görülür.

Risk Etmenleri

Anksiyete bozukluklarının nedenleri, günümüzde tam olarak bilinmemektedir. Ancak genetik, çevresel, psikolojik ve gelişimsel faktörlerin bir araya gelmesi ile oluştuğu düşünülmektedir. Anksiyete bozuklukları aile ortamında gelişebilir, bu da genetik faktörler ile çevresel etkenlerin kombinasyonun, bu bozukluklara neden olabileceğini düşündürmektedir.

Teşhis ve Tedavi

İlk adım, semptomlara neden olan fiziksel bir problem olup olmadığından emin olmak için mutlaka doktorunuzu görmektir.

Eğer anksiyete bozukluğu teşhisi konuldu ise, ruh sağlığı uzmanı ile birlikte çalışılmalıdır. Ne yazık ki, anksiyete bozukluğundan şikayet eden pek çok insan, yardım istememektedir. Etkin tedavileri olan bir hastalığa sahip olduklarını, fark edememektedirler.

Her anksiyete bozukluğu türünün, kendine özgü özelliklerini olmasına rağmen, anksiyete genelde iki tür tedaviye çok iyi cevap verir. Psikoterapi ( Konuşma tedavisi) ve ilaçlar. Bu tedaviler tek başına veya birlikte uygulanabilir. Bilişsel davranış terapisi, bir tür konuşma terapisi, kişinin daha az endişeli hissetmesine yardımcı olmak için çalışır. Bu tedavi ile kişi, farklı düşünme, tepki verme ve davranma şekli öğrenerek geliştirebilir. İlaçlar, anksiyete bozukluklarını tedavi etmese de, hastalığın semptomlarını önemli ölçüde baskılayarak, hastada rahatlama sağlayacaktır.

Kendi Kendine Yardım Hastalıkla Başa Çıkma Ve Hastalığı Yönetme

Anksiyete bozukluklarının belirtileriyle başa çıkmak ve tedaviyi daha etkili hale getirmek için, insanların yapabileceği birçok şey vardır. Sözgelimi hafif anksiyete yaşayanlarda, stres yönetimi teknikleri ve meditasyon yararlı olabilir. Bu yöntemler öğrenilmesi kolay yöntemler olduğu gibi, aynı zamanda bir kez öğrenildikten sonra, farklı yerlerde de uygulanabilmektedir. Ruh sağlığı uzmanları, rahatlama veya meditasyon yapmayı öğrenmek için daha kişisel bir yaklaşıma ihtiyaç duyan hastalara, rehberlik edebilmektedir. Destek grupları (kişisel ya da çevrimiçi olabilir) insanlarda deneyimlerini ve başa çıkma stratejilerini paylaşma fırsatı sağlayabilir. Bir bozukluğun özellikleri hakkında, daha fazla şey öğrenmek kişiyi bilinçli hale getirir. Böylece ailesinin ve arkadaşlarının, kendi durumunu daha iyi anlamalarına yardımcı olabilecektir. Bilinen bir konu kafeinin semptomları kötüleştirdiğidir. Kafeinden kaçınmanız önerilir.

Anksiyete bozukluklarını tedavi edebilmek için pek çok ilaç vardır. Bu ilaçları alan kişiler, nasıl etkileneceklerini anlayıncaya kadar ağır makineler veya araba kullanmamalıdır.

Dikkat: Herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz. Kendiniz ilaç almayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.