Anne ve Bebek Bakımı

Hamilelik, doğum ve doğum sonrası süreç gerek anne gerekse bebek için oldukça zorludur. Çünkü hem anne hem de bebek bir yandan yeni dünyaları diğer bir yandan ise kendilerindeki değişimler ile başa çıkmak zorundadır. Bu aşamada yapılacak olan yanlışlar sonrasında ortaya oldukça kötü sonuçlar çıkabileceği için gerek annenin gerekse bebeğin bakımına dikkat etmek oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Doğum Sonrası Anne Bakımı

Anne ve Bebek BakımıAnnelik oldukça yüce bir duygu. Kadınların dokuz ay boyunca yaşamakta oldukları sürecin doğum ile sonuçlanması sonrasında ortaya çıkacak olan sonuçlar, hayatlarını ciddi anlamda değiştirmektedir. Bundan dolayı da pek çok kadın kendilerini hamilelik döneminden itibaren geri plana atmaya başlıyor. Fakat anne ve bebek bakımı konusunda yeterli oranda bilgi sahibi olunması sonrasında ortaya son derece etkili sonuçlar çıkabilecektir.

Genel olarak anne ve bebek bakımı ile alakalı annelerin akıllarına öncelikli olarak gelen şeylerin başında çatlaklar geliyor. Göğüs, kalça ve karın bölgesinde kendini göstermekte olan çatlakların en büyük sebebi ise hamilelik döneminde ani kilo alıp verme ve hormonsal değişimlerdir.

Doğum sonrasında ve öncesinde kullanılacak olan koruyucu kremler ya da masaj yağları ile beraber vücutta kendini gösterebilecek olan böylesi durumların da başarılı bir şekilde önüne geçilmiş olacaktır. Ayrıca başta doğum sonrası depresyon olmak üzere anneyi psikolojik olarak etkileyebilecek olan durumlar ile doğru şekilde başa çıkılması oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Doğum Sonrası Bebek Bakımı

 Yeni doğan bebeklerde başta göbek bakımı olmak üzere gerekli olan her konunun üzerinde dikkatlice durulması gerekmektedir. Göbek bağı düşene kadar bölge ıslak kalmamalı ve bebeğe banyo yaptırılmamalıdır. Bebeklerin başta pişik olmak üzere karşı karşıya kalacağı olumsuzluklar ile başa çıkılması adına oldukça hassas bir tene sahip olacak bebeğe karşı gerekli olan özenin gösterilmesi gerekmektedir.

Her ne kadar ilk başlarda anne ve bebek bakımı insanların gözlerine çok zor bir şeymiş gibi gelse de ilerleyen zaman ile beraber anne ile bebeğin arasındaki bağ güçlenecek ve bununla beraber anne kendini bebeğine ve kendine karşı daha rahat hissedecektir. Bu durum da bakım işlemlerinin çok daha iyi bir şekilde yapılmasına olanak sağlamış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.