Cilt kanseri

Sık rastlanan kanser türlerinden olan cilt kanseri, son 30 yılın içinde %237’ lere varan oranla artış göstermiştir. Melanom cilt kanseri türü minimum görülen bir kanser türü olup aynı zamanda en tehlikeli çeşitidir. Bu kanser türü ölümlere yol açabilir.

Cilt Kanseri Tanımı Ve Oluşumu

Vücudun en büyük organı olan deri en büyük görevlerden birini üstlenerek vücudu dış etkenlere karşı korur. Aynı zamanda zararlı ışınlara karşı koruyup vücudun ısısını ve D vitamini tamamlamasına yardımcı olur. Ciltte oluşan kanser, malignant büyümesine denir. Derinin en üst tabakası olan epidermis, dermiş ve subkutis ile üç katmana ayrılır.

Epidermis

Cilt KanseriEn ince tabaka olan epidermis derininin altını ve organları korumakla yükümlüdür. Melonama cilt kanserine dönüşen hücrelere denir. Bu hücreler cilde renk veren pigimentleri yönetmektedir. Melanin cildi güneşe karşı korur. Epidermis bu katmanlardan ince bir zar ile ayrılır bu da kanserin ilerlemesinin alt katmanlara doğru gelişimini sağlar.

Dermis

Derinin orta kısmına denir. Epidermise nazaran kalındır. Bu tabaka cilde elastiklik kazandırır, ter bezleri, damarlar ve sinirler bu katmanda yer almaktadır.

Subkutis

En alt katmana verilen addır. Yağ hücrelerini barındırır. Şok emici etsisiyle bilinir.

Melanom Kanseri

Derinin rengini veren melanosit hücrelerinde başlayan kansere denir. Bu tümör kahverengi ya da siyaha yakın renklerdedir. Nadir olarak pembe, sarı veya beyaz olarak da görülebilir. Bu kanser türü vücutta önceden var olarak ya da sonradan da ortaya çıkabilir. Benler üzerinde oluşabilen kanser saç deri ayak tabanı olmak üzere tüm cildi de sarabilir.

Erkeklerde genel olarak boyun ve sırt bölgesinde kadınlardaysa bacaklarda, boyunda ve yüzde görülür. Çok sık karşılaşılmamakla beraber gözde anal bölgede ve ağız bölgesinde oluşabilmektedir. Hızlı yayılan kanseri engellenmesi veya yok edilmesinde erken teşhis büyük önem taşır. Ne kadar erken fark edilirse tedavi edilmesi o kadar mümkün ve kolay olur.

Bazal Hücreli Karsinom Kanseri

Yaygın olan bir kanser türüdür. Düz sert, soluk renkte kolay kanayabilen kırmızı renge sahip bir kanser türüdür.

Skuamöz Hücreli Karnisom Türü

Yumru görünümüne sahip, sert pul pul, kabuklu yapıda olan kanser türüne denir. Deride kırmızı lekeler gözükebilmektedir.

Kanser Oluşturabilecek Faktörler

UV ışınları kansere sebep olabilmektedir. Bu ışın en çok güneşte bulunurlar. Işınlar DNA ya zarar vererek kanseri oluştururlar. Solaryumda UV ışınlarına sahiptirler. UVA ışınları hücrede yaşlanmaya nende olur ve DNA ya zarar vermektedirler.

Kırışıklıklara yol açan bu ışın kanserede davetiye çıkarmaktadır. UVB ışını DNA ya direk zarar veren ışındır, güneş yanıklarına da neden olmaktadır. Solaryum bronzlaşmak için kullanılsa da melanom cilt kanserini oldukça tetiklemektedir. Solaryum erken yaşlanmaya da neden olur. Vücutta bulunan benler genel olarak zararsızdırlar. Fakat vücudunda fazla sayıda büyük boyda ben olan kişilerde melanom cilt kanserinin görülme olasılığı daha fazladır. Doğumla meydana gelen benlerde melanom riski oluştururlar.

Kişinin açık tenli sarı saçları, çilleri ve renkli gözlü olması esmerlere nazaran daha çok risk taşımaktadır. Kanser genel olarak gençlerde gözükür. Aynı zamanda erkeklere nazaran kadınlarda daha sık gözükür. Sedef hastalığının tedavi yöntemi nedeniyle kansere yakalanma riski vardır. Kanser riskini oluşturan bir diğer neden genetik faktörlerdir.

Kişinin ailesinde herhangi birinin bu rahatsızlığı geçirmiş olması riski artırmaktadır. Kişide bulunan benin büyümesi renk değiştirmesi olağan dışıdır, mutlaka bir uzmana gösterilmelidir.

Kanser Belirtileri

Yaraların geç iyileşmesi, vücutta oluşan lekeler, şişlikler, kırmızılıklar, hassasiyet oluşumu, çeşitli ağrılar, kaşıntılar, bendeki değişiklikler, yumru görünümleri ciddi belirtiler arasındadır. Herhangi bir belirti görüldüğünde mutlaka doktor tarafından kontrol edilmelidir. Benli veya çilli kişilerin ayada iki kez olmak üzere düzenli sıklıklarla kontrole gitmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.