Çocuk Apandisiti

Apandisit (ekin iltihabı) derhal tıbbi yardım gerektirir. Bu nedenle hemen tıbbi yardım istemek için semptomlarını tanımak ve normal bir bağırsak ağrısından nasıl ayırt edilebildiğini bilmek önemlidir.

Apandisitin ilk belirtileri genellikle düşük dereceli ateş ve göbek çevresinde ağrıdır. Ağrı genellikle git gide kötüleşir ve karnın sağ alt tarafına doğru hareket eder. Kusma, ishal veya kabızlık ve iştah kaybı diğer yaygın semptomlardandır.

ApandisitÇocuğunuzun apandisiti olabileceğinden şüpheleniyorsanız hemen çocuk doktoruna başvurun. Bir apandisit ne kadar erken tespit edilirse, tedavi edilmesi o kadar kolay olacaktır.

Apandisit Hakkında

Ek, bir organın, abdomenin sağ alt bölümünde kalın bağırsağa tutunan bir parmak  büyüklüğünde bir yapıdır. Ekin iç kısmı genellikle kalın bağırsak ile bağlanan bir tür ölü uç oluşturur.

Ek, sert ve kuru bir dışkı (fekalit olarak adlandırılır), bağırsakların lenf bezlerinin iltihaplanması veya parazitlerin varlığı nedeniyle tıkanabilir. Ek tıkandığında iltihaplı hale gelir ve dışkıdaki bakteriler aşırı derecede üreyebilir.

Enfekte olmuş apandisit çıkarılmazsa, nihayetinde bakteriler patlayabilir ve yayılabilir. Apendiksin rüptürünün neden olduğu enfeksiyon çok ciddidir, apse oluşturabilir (irin bir enfeksiyon) veya karın boyunca yayılabilir (bu tip bir enfeksiyona peritonit denir).

Apandisit çoğunlukla 11 ila 20 yaş arasındaki çocukları etkiler ve bebeklerde ve küçük çocuklarda çok nadirdir. Çocuklarda acil abdominal cerrahinin en sık nedenlerinden biridir. Apandisit bulaşıcı değildir.

SEMPTONLAR

Çocuğunuzun apandisit belirtileri varsa, hemen çocuk doktoruna başvurun:

  • şiddetli karın ağrısı, özellikle karın düğmesinin etrafında veya karın alt sağ kısmında (ilk başta ağrı aralıklı olabilir ve daha sonra sürekli ve keskin hale gelebilir)
  • febrícula
  • iştah kaybı
  • mide bulantısı ve kusma
  • ishal (çoğunlukla küçük miktarlarda ve mukusla)
  • Özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda şişmiş karın

apandisitinin önlenmesinin olası bir yolu yoktur, ancak şu anda var olan ve tanı koydurucu diagnostik testlerle, çoğu vaka komplikasyon olmaksızın tanımlanır ve tedavi edilir.

Bir apandisit tedavi edilmezse, iltihaplı apandisit semptomların başlangıcından 24 ila 72 saat sonra patlayabilir. Ek patlarsa, ağrı karın boyunca yayılabilir ve çocuğun ateşi önemli ölçüde artabilir 40º C’ye (104º F) ulaşabilir.

Apandisit belirtileri çocuğun yaşına bağlı olarak değişebilir. 2 yaşında veya daha küçük çocuklarda en sık görülen semptomlar, kusma ve şişmiş karın ağrısıdır.

Çocuğunuzun apandisiti olabileceğinden şüpheleniyorsanız, çocuk doktoru derhal arayın ve çocuk doktoru tarafından yönlendirilmedikçe çocuğunuza ağrı kesici yiyecek veya içecek vermeyin.

Apandisit semptomları diğer tıbbi durumlara (böbrek taşı, zatürree veya hatta idrar yolu enfeksiyonu) benzer olabileceğinden apandisit tanısı koymak genellikle çocuk doktoru için biraz sıkıntılıdır.

Apandisitin doğrulanması veya ortadan kaldırılması için çocuk doktoru, çocuğun karnını ağrı veya hassasiyet belirtileri açısından tarayacak ve kan ve idrar testleri isteyecektir. Göğüs röntgeni, karın bölgesinin ultrasonu veya bilgisayarlı tomografi (CT) gibi başka testler de isteyebilir. Eğer çocuk doktoru çocuğunuzun apandisiti olduğundan şüphelenirse, çocuğu ameliyata hazırlamak için ona yiyecek ve içecek vermeyi bırakmanız istenebilir.

ÇOCUKLARDA APANDİSİT TEDAVİSİ

Apandisit, iltihaplı apandiksin apandektomi ile çıkarılmasıyla tedavi edilir. Cerrahlar karın içinde geleneksel bir insizyon yapabilir veya karın içinde çok daha küçük bir deliğe izin veren küçük bir cerrahi alet (bir laparoskop) kullanabilirler. Apendektomi genellikle iki ila üç gün hastanede kalmayı gerektirir.

Ameliyattan önce ve sonra, intravenöz (IV) sıvıların ve antibiyotiklerin uygulanması, olası komplikasyonları önlemeye yardımcı olur ve ameliyattan sonra yaranın enfeksiyon riskini azaltır. Gerekirse çocuğunuz da ağrı kesici alacaktır.

Enfekte bir apandisiti patlarsa, cerrahi olarak da çıkarılmalıdır. Bu tip bir müdahale daha uzun süreli hastaneye yatış gerektirebilir, böylece antibiyotikler çocuğun vücuduna yayılmış olan tüm bakterileri yok edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.