Güne Limonlu Su ile Başlamak için 7 Sebep

Günlük hayatımızda küçük değişiklikler yaparak sağlığınızı büyük ölçüde koruyabilirsiniz. Örneğin güne limonlu su ile başlayın. Güne Limonlu Su ile Başlamak için 7 Sebep:

1-Sindirime yardımcı olur

Midemizde bol miktarda bulunan mide özsuyu (mide asidi) yiyecekleri sindirmeye yarar. Limonun içinde bulunan asit özellikle yaşlandığımızda azalan mide asitlerine yardımcı olur.

2-Vücudumuzun sıvı dengesini korumaya yardımcı olur

Güne Limonlu Su ile BaşlamakGünlük hayatımızda çoğumuz yeterli sıvı almayız. Limonlu su alma alışkanlığı günlük alınması gereken sıvıyı günün tadını çıkararak sağlamanın kolay bir yoludur. Peki, sıvıyı yeterli alıp almadığımızı nasıl anlayacağız? İdrar renginden. İdrarınız berrak ve koyu değilse alınan sıvının yeterli olduğu söylenebilir.

3-Kilo vermenize yardım eder.

İnsan alışkanlıklarını sürekli yapmaya meyillidir. Sabah meyve suyu ve kahve yerine limonlu su almanın etkisini düşünün. Ayda en az 20 gün böyle yapın ve zamanla arttırın. Bel çapınız size teşekkür edecek!

4-Anti-oksidatif özelliği vardır.

Limon vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan maddeler ve antioksidanlar içerir. Vücuttaki oksidasyon-antioksidasyon dengesini antioksidayon lehine kaydırır.

5-Uygun dozda C vitamini almanızı sağlar

Suyunuza yarım bir limon sıkmanız, vücudunuzu hücre hasarlarından korumak için gerekli günlük C vitamininin altıda birinden fazlasını karşılayacaktır.

6-Potasyum kaynağıdır

Vücudumuz potasyum olmadan uygun şekilde fonksiyon göremez. Potasyum vücutta kas sinir uyarısı, besin maddeleri ve atıkların taşınması gibi ciddi fonksiyonları gerçekleştirir. Potasyum tuz ve tansiyonun bazı etkilerine karşı koyabilir. Akdeniz tipi beslenmenin önemli özelliklerinden olan potasyumdan zengin diyet kalp ve beyin-sinir sağlığını koruduğu bilinmektedir.

7-Böbrek taşı oluşmasına engellemeye yardım eder

Böbrek taşı oluşumunun en sık nedenlerinden biri yetersiz sıvı alımıdır. Limonlu su alımı hem yeterli sıvı alımını sağlayarak hem de içerdiği sitrik asidin kalsiyumu bağlama gibi özelliklerinden dolayı böbrek taşı oluşumunu ve var olan taşın büyümesini engelleyebilir.

Nasıl hazırlanır:

Yarım limonu bir bardak suya sıkın. Esasen ne kadar ve ne zaman limonlu su alacağınızın çok da önemi yok. Herhangi bir şekilde limonlu su alındığında sağlığınıza büyük bir katkıda bulunduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Kabuklarını Sakın Unutmayın!

Limonun zengin besin değerinden yararlanmak için, kabuğunun en üst renkli kısmını kazıyın ve kabukları fırında pişirerek veya yemeğe katarak kullanın.

Limon Dişlerime Zarar Verir Mi?

Teorik olarak limon asiti dişlerimize zarar verebilir. Fakat limonun sulandırılması (soda veya suya konularak) bu zararlı etkisi zayıflatılabilir. Limonu direk olarak çiğnenmesi ise önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.