Güneş Lekeleri İçin TCA

Orta düzey asitlere en iyi örnek, kesinlikle: TRİKLOROACETIC ASİT yani TCA’dır. Metil gurubu hidrojen atomlarının değiştirilmesi suretiyle elde edilen bir asetiktir. TCA’nın rengi yoktur. Suyla temasında çözülür. Aşındırıcıdır. Dikkatle tatbik edilmesi ve çocuklardan uzak tutulması gerekir. 18.Yüzyılda keşfedilmiş ve günümüze değin popülerliğini korumuştur. Biyolojik ve kimyasal klinik çalışmalarda çeşitli çökeltme işlemleri için sıklıkla kullanılır. Özellikle güneş lekeleri tedavisinde kullanıldığında etkin yararı görülmüştür

TCA NERELERDE KULLANILIR

Uygulama alanları: Akne lekeleri, kırışıklıklar, istenmeyen izlerin ve güneş lekelerinin onarılması, dövme silinmesi başta olmak üzere çeşitli cilt ve deri sorunlarıdır. Bununla beraber kanser şüphesi taşıyan ciltlerin sağaltımında oldukça etkili bir asittir.

Güneş Lekelerine TCA Uygulaması

Güneş LekeleriGüneş lekeleri herkesin sorunu olabilir. Fakat Akdeniz ikliminde yaşayan insanların vücutlarında bu tür lekelerin oluşma riski daha fazladır. O sebeple güneşten gelen zararlı etkilere karşı doğru bilinen yanlışları iyi görmeli, güneşten sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da korunmalıyız. Her öneleme rağmen hala güneş lekeleri vücudumuzda oluştuysa endişe etmeye gerek yok.Evdeuygulanacak Tcapeeling yöntemiyle, sizi rahatsız eden güneş lekelerinden kurtulabilirsiniz. Bütçeniz ve zamanınız için son derece ekonomik olan bu yöntemi uygulamadan önce, azimli ve kararlı olmalı,peeling işlemini sabırla tekrarlamalısınız. Daha ilk uygulamadan itibaren fark etmeye başlayacağınız değişimin, işlemi karalılıkla sürdürmeniz için gereken motivasyonusağlayacağına inanıyoruz.

Güneş lekeleri daha çok güneşle en çok karşılaşan, sırasıyla,yüzümüz, kollarımız ve bacaklarımızda görülür.  Erkelerde saç dökülmesine bağlı olarak, açılmaya başlayan ya da tamamen açılan başlarının üstünde de oluşabilirler. Bunları çillerle karıştırmamak gerekir. Tamamen zararsız görülen ve sadece görünümü bozduğuna inanılan güneş lekeleri, aralarına sinsice saklanmış, cilt kanseri oluşturan kanserli hücrelerinde, kendilerini en iyi gizleyebildikleri yerler olmakla, bir anda ciddi ve endişe verici bir hal alabilirler. Bu açıdan tedbirli olmakta fayda vardır. Uzman bir dermatolog, yapacağı biyopsiyle, güneş lekelerinin arasına gizlenmiş kanserli hücre olup olmadığını anlayacaktır. Lütfen bu duruma çok dikkat ediniz. Erken teşhis hayat kurtarır.

Masrafsız Tedavi

Öte yandan, Tca’yla güneş lekelerinden fazla zaman ve para harcamadan, üstelik acıda çekmeden kurtulabilirsiniz. Öncelikle cilt tipinizi doğru tespit etmeli, cilt hassasiyetinizi göz önünde bulundurmalısınız. Herhangi bir cilt alerjiniz yoksa, tca  uygulamasına gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz.

Tca, güneş lekelerinden mustarip olduğunuz bölgeye ilk sürüldüğünde, bir miktar yanma hissedebilirsiniz. Bu gayet normaldir. Ancak ilk tca uygulamasında, eğer ince bir cilde sahipseniz, az miktar tca, deneme kabilinde kullanılmalıdır. Zamanla tca miktarı, almış olduğunuz ürünün kapağında yazan talimatlara bağlı kalarak yükseltilebilir. Tca, güneş lekeli bölgenin derisini kabuk kabuk yaparak pul puldökmeye başlar. Onun yerine yeni deri çıkacaktır. Yeni çıkan deri, pembe veya kırmızımsı olacaktır.

Kendinizde aşırı bir ağrı ve sızlama hissetmiyorsanız, işleme devam edebilirsiniz. Hafifte olsa ağrı ve sızıya dayanamayan bir yapınız varsa, işlem öncesi ağrı kesici almanız, ağrı eşiğinizi yükseltmenize yardımcı olabilir. Hijyen çok önemlidir. Bu açıdan uygulama yapılacak bölgenin yıkanarak temizlenmesi ve iyice kurulanması gerekir. Uygulama sonrası çok fazla sıcak olmayan, tercihen soğuğa yakın ılık bir suyla, işlem yapılan güneş lekeli bölgenin temizlenmesi gerekir. Nemlendirici kremler kullanmanız tavsiye edilir. Kullandığınız ilaçların bitkisel bile olsa, tca’ya karşı ters reaksiyon verip vermeyeceğini araştırın.

Ciddi kliniklerde yapılan test sonuçlarına göre: Elbette önerilere uyulması halinde, Kimyasal peeling sonuçlarının, başarılı uygulamalar oldukları tespit edilmiştir.İstenilen etkilerinin oluşumu, kişiye göre 3 , 4 hafta  sürebilir. Unutmamalıdır ki; herkesin cilt yapısı, deri oluşumu farklılık arz eder.

Cilt hassaslaşan bir tablo çizeceğinden, güneşe çıkarken koruyucu önlemler alınmalıdır. Eğer mümkünse tedavi boyunca güneşle hiç temas edilmemelidir. Uzmanların önerisi: Yaz aylarından ziyade, TCA’yla yapılacak uygulamanın sonbahar aylarında yapılması yönündedir. TCA kullanımı sırasında, uygulama yapılan bölgede açık yara, yüzünüzde yapacağınız peelingde ise dudak çevresinde uçuk olmamasına dikkat etmelisiniz.

Beslenmenize de önem vermeli, yağlı ürünlerden uzak durmalı, bol sebze ve meyveyle beraber, badem, ceviz tüketmelisiniz. Unutulmamalıdır ki; yeni çıkacak cildin oluşumunu hızlandırmak, vücudumuza aldığımız yiyecek ve içeceklerle doğru orantılı gelişecek bir süreçtir. Sigara ve alkol tüketimi de aynı sürecin parçalarıdır. Bu dönemde sigara ve alkol kullanmamanız yararınıza olacaktır. Eğer kullanıyorsanız mutlaka azaltmalısınız. Kim bilir, belki de bu sayede sigarayı da bırakabilir en azından bırakmayı ciddi ciddi düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.