Hafıza Korumak İçin Nasıl Beslenmeliyiz

Sağlıksız veya kötü beslenme kalp-damar hastalıkları ve bunama (Alzheimer) başta olmak üzere birçok hastalığa neden olabilmektedir. Dünyadaki en yüksek yaşam beklentisi ve en düşük kalp hastalığı oranları, Akdeniz tarzı bir diyetin benimsenmesi ile ilişkilidir. Kalp hastalığı açısından Akdeniz diyeti denilen meyve, sebze, kuru yemiş, soya fasulyesi, zeytin yağı, balık veya beyaz etle beslenmenin önerildiğini çoğumuz duymuşuzdur. Peki, hafıza korumak, bunamamak ve bilinçsel fonksiyonlarımızı aynı düzeyde sürdürmek için nasıl beslenmeliyiz.

Hafıza KorumakMeyve, sebze, kuru yemiş, soya fasulyesi, balık gibi gıdaları içeren diyet ile kızartılmış yiyecekleri ihtiva eden diyetin karşılaştırıldığı bir bilimsel araştırma da diyetin sadece kalp damar hastalıklarını değil aynı zamanda betin sağlığımızda önemli oranda koruduğu anlaşılmıştır.

Diyet Önceden Düşünülenden Daha Fazla Etkiye Sahiptir

Daha önceleri bilinçsel fonksiyonları korumak için önerilen en önemli faaliyet düzenli eksersiz yapılması iken son zamanlar da yapılan bilimsel çalışmalar Akdeniz diyeti ile beslenmenin hafıza ve düşünme becerileri de dahil olmak üzere bilinçsel fonksiyonları korumada da etkili olduğunu göstermiştir.,

Yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına bakıldığında meyve, sebze, kuruyemiş, soya fasulyesi, balık ile beslenen kişilerin kızartılmış yiyecekler ile beslenenlere göre % 24 oranında daha az bilinçsel gerileme yaşadıklarını göstermektedir.

Bu çalışmaların ortaya çıkardığı en hayret verici sonuçlardan birisi ise, sağlıklı beslenmenin bilinçsel fonksiyonlar üzerine olan etkisi yaş ve egzersizden çok daha ileridir. Açıkçası, Akdeniz diyetinin beyin sağlığı üzerinde etkisi daha önce bildiğimizden daha fazladır.

Gerek kalp hastalığı bakımından gerekse zihinsel fonksiyonların koruması bakımından sebzeler, fındık, balık, orta derecede alkol kullanımı ve çok az kırmızı et içeren bir diyet en iyisi gibi görünmektedir. Bu tarz diyetin faydaları da kalp damar hastalıkları ve beyin sağlığını koruma ile sınırlı olmayıp, böbrek fonksiyonlarının korunması gibi birçok faydası da vardır.

Bu diyeti takip eden kişiler, diyet içeriğinde bulunan kolon ve mide kanseri hücreleri ile savaşan çeşitli (hydroxytyrosol, tyrosol, oleuropein gibi) maddelerden dolayı çeşitli tümörlere karşı daha korunaklıdır.  Kısacası sağlıklı bir diyetle daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.