Hafta Hafta Hamilelik

Hafta Hafta Hamilelik Hesaplama

Hamilelik sürecinde bebek her hafta gelişim sürecini tamamlar. Hafta hafta hamilelik sürecinde bebeğin değişimiyle annede ağırlaşır.

Hafta hafta hamilelik süreci içinde bu aşamada 250 milyon sperm rahme ulaşmak adına fallop tüpünden yumurtaya ulaşmaya çalışır. İşlem başarılı olduğu takdirde döllenme gerçekleşerek embriyo oluşacaktır.

Hafta Hafta Hamilelik Takvimi

Hamilelik Sürecinde 2. Hafta

HamilelikHafta hafta hamilelik süreci içinde bu aşamada rahim ağzı kalınlaşmaya başlar. Bu durum embriyonun tutunmasına yardımcı olur.

Hamilelik Sürecinde 3. Hafta

3. Hafta hamilelik döneminde sperm henüz rahime yerleşmemiştir. Yolculuğu devam eder. Spermin yumurtayla birleşmesinde 3. Hafta önemli bir süreçtir.

Hamilelik Sürecinde 4. Hafta

Hafta hafta hamilelik süreci içinde bu aşamada plasenta henüz oluşmasa da kişi hamile sayılır. Bu hafta içinde kandaki hücreler bebeğe aktarılır. Bu haftada bebek haşhaş tohumu tanesi kadar miniktir.

Hamilelik Sürecinde 5. Hafta

Plasenta göbek bağı görevini yerine getirmektedir. Bebeğin gelişimi devam eder. Bir susam tanesi boyutuna ulaşmıştır.

Hamilelik Sürecinde 6. Hafta

Hafta hafta hamilelik süreci içinde bu aşamada bebeğin ağzı, burnu ve kolları oluşmaya başlar. Bebeğin kalp atışı dinlenebilir.

Hamilelik Sürecinde 7. Hafta

Hafta hafta hamilelik süreci içinde bu aşamada bebeğin sindirim ve solunum sistemi oluşur. Kasları ve lifleri gelişir.

Hamilelik Sürecinde 8.-9. Haftalar

Bu aşamalarda 8. Haftada bebek artık fetüs olarak adlandırılır. Gözleri ve ağzı burnu belirginleşir. 9. Haftada 2 cm ulaşmıştır. Anne hissetmese de hareket etmeye başlamıştır.

Hamilelik Sürecinde 10.-11.-12. Haftalar

10. Haftada bebek 3 cm olur. Kemik ve kıkırdak dokusu gelişmeye başlar. 11. Haftada beyni, ciğeri ve böbrekleri gelişmeye başlar. 12. Haftada başparmağını emer ve ses telleri gelişmeye başlamıştır.

Hafta Hafta Gebelik Belirtileri

Hamilelik Sürecinde 13.-14.-15. Haftalar

Hamilelik süreci içinde bu aşamalarda 13. Haftada bebeğin ince tüyleri oluşur. Annenin süt kanalları açılır. 14. Haftada bulantılarda azalma görülür. 15. Haftada bacakları kollarından daha uzundur ve eklemlerini hareket ettirebilir.

Hamilelik Sürecinde 16.-17.-18.-19 haftalar

Hafta hafta hamilelik süreci içinde bu aşamalarda 16. Haftada bebek 100 grama kadar ulaşmıştır. Yüz mimiklerini yapmaya başlar. 17. Haftada kilo almaya başlar ve kaşları kirpikleri uzar. 18. Haftada uyku alışkanlığı kazanır ve cinsiyeti belli olmuştur. 19. Haftada tat duygusu gelişir ve sesleri duyar.

Hamilelik Sürecinde 20.-21.-22.-23.-24.-25. Haftalar

Hamilelik süreci içinde bu aşamalarda 20. Haftaya geldiğinde bebek 300 gr kadar ulaşır. 21. Hafta artık daha net duyar. 22. Haftada 27 cm ve 450 gr civarlarındadır. 23. Haftada bebeğin hareketlerini anne hissedebilir. 24. Haftada tam bir bebeği andırır. 25. Haftada ellerini sıkabilir ve ayaklarını uzatabilir.

Hamilelik Sürecinde 32.-36.-38.-40. Haftalar

Hafta hafta hamilelik süreci içinde bu aşamalarda 32. Haftaya ulaşıldığında yeni doğan bebeğin tüm hareketlerini yapar ve 1.600 gr ağırlığındadır. Boyu42 cm civarlarındadır. 36. Haftada sindirim sistemi hazırdır. 2.700 gramdır. 38. Haftada 50 cm olan bebek doğum için hazırdır.40. haftaya ulaşıldığında 51 cm ve 3.500 kg ağırlığına ulaşır. Hamilelik süreci tamamlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.