II. Basileios Kimdir

Basil Bulgaroktonos; adının Türkçe’deki karşılığının bire bir çevirisi; Fesleğen Bulgar Katili’dir. Bu isim oldukça hırslı bir kişiliğe aittir, diğer adıyla II. Basileios.

II. Basileios Hayatı

958 yılında doğan II. Basilius, Makedon hanedanının II. Roma İmparatorluğu’nun oğluydu ve babası öldüğünde Basil, beş yaşındaydı ve küçük kardeşi Konstantin ile birlikte tahtı miras almıştı. Basil, 976 yılında Bizans imparatorluğunun tahtında haklı yerini aldı. En azından kâğıtta, Basil, kardeşi Cecil ile birlikte tahtı paylaşıyordu. Ancak pratikte yöneten II. Basilius idi.

II.BasileiosGenç Basilius at binme konusunda usta idi. İyi yaşamayı reddetti ve edebiyatla pek ilgilenmedi; birçok yönden, sade bir keşişin hayatını yaşadı. Basilius kesinlikle dindar bir adamdı ve savaşta Bakire heykeli taşıdığı biliniyordu.

İç Politikalar

İlk İsyan

Basilius tahtını kazanma konusundaki acil problemi, önceki imparatorlar altında sahip olduğu ayrıcalıklı konuma devam etmeye hevesli olan aristokrat Bardas Skleros’un önderliğindeki bir isyanı bastırmaktı. Basil’e adaşı ve baş yönetici, yetenekli hadım Basil Lecapenus, tarafından yardım edildi. Daha sonra, II. Basil, bir kez daha bir darbeye sebep oldu.

Hakimiyetini Kazanma

İdaresini aristokrasisinin ve manastırlarının giderek artan gücünü azaltarak daha da güçlendirmeye çalıştı. Her iki grup da, ya köylülerin satın alma ya da fethetme yoluyla daha fakir köylülüğün pahasına etki alanlarını genişletiyorlardı. Daha da önemlisi, devlet için, daha büyük toprak sahipleri genellikle vergi ödemekten kaçınıyordu ya da basitçe muafiyetler alıyorlardı. Allelengyon olarak bilinen yeni vergi planı, güçlü muhalefetle karşılandı.

1028 yılında, gücün daha fazla merkezileştirilmesi için bir başka strateji de, yerel liderlerin iş gücünü büyük ölçüde azaltarak, illerdeki askerî hizmet yerine ödeme yapılmasına izin verdi.

Basil, müttefik devletler tarafından kendisine ödenen vergilerle oluşturulan elit birliklerinden dolayı daha geniş bir askeri güçteki azalmaya dayanabilir ve akıllıca, yeni çıkarlarını kendi çıkarlarına daha sadık yeni bir orduyu kurmak için kullanabilirdi.

Askeri Seferler

Serdica (Sofya) Kuşatması

İlk ve en kötü askeri keşif seferi, 986 yılında, Samuel’in Bulgaristan’ına yapılan (976-1014) seferdi. Trajan Kapısı olarak bilinen dar bir Bulgar dağ geçidinde büyük bir kayıp yaşar. 60.000 kişilik imparatorluk ordusu, Bulgaristan’ın başkenti Serdica’nın (Sofya) başarısız kuşatması ile Basil, Konstantinopolis’e geri dönmek zorunda kaldı . İmparator, intikamını kazanmak için 28 yıl beklemek zorundaydı.

Trajan Kapısı’ndaki yenilgisinin sonuçları içinde, Samuel’in krallığının Bizans topraklarına doğru genişlemesi ve Bardas Skleros ve Bardas Phokas’ın (sırasıyla) liderliğindeki iki isyanı teşvik etmesi vardı. Bardas Phokas 987’de kendini imparator ilan etti.

Neyse ki, Basil, 6,000 Viking gücü kendi deniz kuvvetlerini güçlendirdi. Kiev’de Kral Vladimir’den yardım alınır. Zafer kazanılır. kızkardeşi Anna’nın Vladimir ile evleneceği vaadinde bulunan Basil evliliği gerçekleştirdi.

Doğu Seferi

Suriye’deki hem Antioch hem de Halep’in Arap yönetiminden ve özellikle de giderek artan hırslı Fatımilerden korunması gerekiyordu. Hızla bölgeye varılmış 995’de kuzey Suriye’de bir zafer kazanılmıştır.

Batı Seferi

İmparator acımasızdı ve hem yaz hem de kış aylarında yıllarca süren seferlerden sonra Yunanistan’ı (997) ve ardından Pliska (1000), Üsküp (1004) ve Dyracchion (1005) geri aldı.

1014 yılında Basil, sonunda Bulgarlara karşı büyük ve kesin bir zafer kazandı, Sonra başka bir dağ geçidinde, bu kez Belasica Dağları’ndaki Kleidion’da. Düşman ordusunun 15.000’inden fazlası yakalandı. İmparator, Samuel’e olan yenilgisini hatırlatılmış olur. II. Basil, 1018’de galip olarak Serdica’ya gitti.

Ölüm

II. Basileios, seferlerine devam etti ve 1021-22 yıllarında Güristan İberya ve Ermenistan’da başarılı maceralarla devam etti. Toprakları Mezopotamya’ya bile uzanmış ve fethedilen bölgeleri imparatorluğun yeni eyaletlerine bölerek pekiştirilmiştir. Bir kez daha Araplarla yüzleşmek için bir sefer hazırlandı. Bu planların meyvelerini vermeden önce, Basil, 13 veya 15 Aralık 1025’de öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.