Kitle İletişim

Sizlere bu yazımızda kitle iletişim nedir? Kitle toplum kuramı nedir? Kitle iletişim yöntemleri nelerdir? sorularının cevaplarından bahsedeceğiz.

Kitle İletişim Nedir

Kitle iletişimi, insanların kitle iletişim araçları aracılığıyla bilgilerini, nüfusun büyük kesimleri ile aynı zamanda, inanılmaz bir hızla nasıl değiştirdiklerini inceler. Başka bir deyişle, kitle iletişimi, geniş bir yelpazedeki insanlara geniş ölçekte bilgi aktarma ve bilgi alışverişini ifade eder. Genelde gazete, dergi, kitap yayıncılığının yanı sıra radyo, televizyon ve film ile ilgili olarak, internet, bu medyaların bilgi, haber ve reklam yaymak için kullanıldığından da anlaşılmaktadır. Kitle İletişimKitle iletişimi, kişiler arası iletişim veya örgütsel iletişim gibi diğer iletişim biçimlerinin çalışmalarından farklıdır. Çünkü çok sayıda alıcıya bilgi ileten tek bir kaynağa odaklanır. Kitle iletişim çalışması, temel olarak kitle iletişiminin içeriğinin, bilgiyi alan kişinin ya da kişilerin davranışlarını, tutumlarını, düşüncelerini ya da duygularını nasıl etkilediğini ya da başka şekillerde nasıl etkilediğiyle ilgilidir.

Kitle İletişimi Ve Araçları

Şimdi seze kitleiletisim.com adresinden bir alıntıyı paylaşalım;

Kitle iletişimi; tanım gereği, geniş bir yelpazedeki insanlara geniş ölçekte bilgi aktarımı ya da değiş tokuş edilmesidir. Ama bundan daha derine iner. Popüler inancın aksine kitle iletişim tek başına gazetecilikle sınırlı değildir. Kitle iletişiminin her yöne giden kolları vardır.
Toplum uzunca bir zaman yüz yüze iletişim kanallarını kullana gelmiştir. Çağımızda da en önemli iletişim yöntemidir.

Kitle iletişim araçları belirli tarihi ve toplumsal koşulların sonuçlarıdır. Bu araçların kullanımı ve gelişimi, toplumsal gelişmelere paralel bir şekilde ve hayatı kolaylaştırmak amaçlı ilerlemiştir.

Kitle İletişim Süreçleri

Kitle iletişimini 3 bölümde sınıflandırabiliriz. Yayın, Baskı ve Kalkınma iletişimi. Yayın iletişimi radyo, televizyon ve internet gibi kitle iletişim araçlarını içerir. Bunlar en hızlı iletişim ve bilgi araçlarıdır. Basılı medya, gazeteciliği (haber bültenleri, haber mektupları, dergiler vb.) içerir. Kalkınma iletişimi, toplulukların örgütlenme ve gelişim yollarını geliştirmede bir araç olarak iletişimin önemini daha fazla vurgulamaya odaklanır.

Tarih boyunca insanlar, fikirlerini yaymak ya da bilgi edinmek için farklı yöntemler kullandılar. Halk kitlelere iletişim kurmak için konuşmalar yaptı, yazdı, operalar, basılı kitaplar ve posterler yaptı. Sonra fotoğraf ve en son e-postalar geldi. Bunlar, insanların kendilerini ifade etmek için sıklıkla kullandıkları ortamlardır. Belki bir bilgiyi ya da hizmeti pazarlamak, belki de birisinin fikirlerini ifade etmek, ancak hepsinin iletişim kurmak için tek bir hedefi vardır.

Kitle İletişim Araçları

İşletmeler, yeni satış potansiyelleri ve müşteri ilişkileri kurmak, nitelendirmek ve üretmek için kitle iletişim araçlarını kullanırlar. Satış personeli, birden fazla kaynaktan gelen yeni iş fırsatları için reklam ve pazarlama desteğine güvenmektedir. Kitle iletişim araçları, olası listeler, bireysel araştırmalar, pazarlama fırsatları ve ticari fuarlar oluşturmak için kullanılabilir. Satış personeli, e-posta, metin ve sosyal medya gibi kitle iletişim araçlarıyla yeni iş fırsatları geliştirebilir. Bu telekomünikasyon araçlarının tümü, satış personelinin hedef pazarlardaki uygun müşterileri tespit etmesine, satış potansiyelini takip etmesine ve potansiyel beklentiler konusunda araştırma yapmasına yardımcı olmaktadır.

Kaynaklar

http://www.wiki-zero.co/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTWFzc19jb21tdW5pY2F0aW9u

https://www.collegevaluesonline.com/faq/what-is-mass-communication/

https://www.kitleiletisim.com/2018/07/30/kitle-iletisimi/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.