Güneş Lekelerine Kojik Asit Nasıl Kullanılır

Kojik asit, etkili leke açıcı özelliği olan doğal bir maddedir. Fazla şekilde üretim gören melanin üretimini geciktirerek parçalama yapıp pigmentasyonlara ulaşmasına imkan sağlar. Kojik asit içermekte olan ürünlerin tamamı, cilt beyazlamasını sağlamak için kullanılmaktadır. Birden fazla tüketici cilt üzerindeki koyu lekelerin rengini açmak amacı ile kojik asit içermekte olan ürünlerin kullanımını yapar. Özelliği bakımından kozmetik ürünlerde kullanım görse de, bazı gıdalar için renk koruma ve bakterilerin öldürülmesi gibi başka amaçlarda da kullanıldığı görülür. Kojik asit için söylenebilecek en büyük özellik cilt üzerindeki melanin üretim miktarını azaltmaktadır.

Güneş LekeleriBirden fazla kullanım gören güzellik ürünleri, sabun olsun, losyon ve kremler olsun kojik asit içermektedir. Cilt bakımı yapan insanlar yüzlerine aydınlık kazandırmak için bu ürünleri kullanmayı tercih eder. Bunun yanı sıra melazma gibi cilt lekelerinden oluşan deri renginin de düzeltilmesine yardımcı olur. Diğer başka faydaları olmasından dolayı da kojik asit kullananların sayısı fazladır. Kojik asit diğer açıdan antibakteriyel ve antioksidan özelliklerinin olduğu bilinmektedir. Yiyeceklerin uzun zaman zarfında taze kalmasına kojik asit imkan sunar. Ayrıca uygun olan gıdaların saklanmasına imkan sunar. Sivilce ve deri bakterilerinin öldürülmesinde birebir etkilidir. Akne tedavisinde de fazla şekilde kullanılır.

Kojik Asit Nasıl Kullanılır

Dudak üstü, elmacık kemikler, alın bölgesi ve yanaklarda meydana gelen cilt lekeleri yüz üzerinde dalgalı bir görünüm oluşmasına sebep olmaktadır. İlk sıralarda yaz aylarında belirgin durumda görünürken, kış aylarına doğru solma eğilimi içerisine girerler. Uzun geçen zaman sonra artık kış mevsimleri içinde de yüzdeki lekelenme durumu devam etmeye başlar. Diğer yandan cilt lekelerine karşı yapılan tedavilerin etkisini de azaltır. Uygulamalara yanıt vermesinde gecikme yaşanır. Bundan dolayı cilt lekelerine karşı tedavi yaptırılmak isteniyorsa, başlangıç süresinde yaptırılması oldukça önemlidir. Burada bilinen en büyük yanlış olan güneş kremlerinin cildimizi lekelenmelerden koruma özelliğinin olduğunun bilinmesidir. Güneş koruyucu kozmetik ürünleri sadece cildinizi zararlı güneş ışınlarından korumaktadır.

Meydana gelebilecek lekelerin önüne geçemez. Cilt lekesinin oluşma evresine göz atacak olursak, çocukluk döneminden başlamaktadır. Bu dönem içerisinde temas edilen güneşe karşı derimizin genetik durumuna göre ortaya çıkar. Çocukluk dönemimiz için sadece yaz aylarında plajlara gitmiş olduğumuzda zararlı güneş ışınlarına maruz kaldığımızı düşünürüz. Aslında deniz kenarında kendimizi koruma altına alırken, denizden çıktıktan sonraki dönem içerisinde korumasız bir şekilde dolaşmaya başlayabiliriz. Burada tabi ki sadece güneş ışınlarından değil, kapalı alanlarda çalışıyor olsanız dahi, spor ışıklar, bilgisayar ekranı gibi düşük dalga boyutlarındaki yapay ışınlara da maruz kalabiliyoruz. Bundan dolayı buradaki yapay ışınlar dahi ciltte lekelenmelere yol açabilmektedir. Bundan dolayı güneşten korunma durumunu daha kapsamlı bir şekilde düşünmek gerekir. Cilt üzerinde oluşan renk bozukluklarını ve lekelenmelere karşı kojikasit etkilidir. Cildin rengini dengeleyerek, kahverengi lekelerdeki yoğunluğunu da azaltmakta kojik asit kullanılır.

Kojik Asit İçeren Kremler

Kojikasit, çabuk bozulma özelliğine sahip kararsız bir maddedir. Bundan dolayı da kojikasit içermekte olan kozmetik ürünlerinin yerine saf koiik asitini günlük şekilde sulandırma işlemi yapılarak kullanım görülmesi daha çok fayda sağlayacaktır. Kojik asit losyon ve kremler gibi formlarda daha kolay bozulabilmektedir. Kojik asitin kararsız olmasından ötürü alternatif şekilde kullanılan dipalmitat gibi türevi kremlerde kullanım görmektedir. Fakat bu form için yapılacak en iyi yorum yetersiz form olduğudur.
Kojik asitin sadece akşamları kullanılması tavsiye edilir. Gerekli etki görülene kadar düzenli şekilde kullanılmaya devam edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.