Kriz Yönetimi

Bu yazımızda sizlere kriz yönetimi nedir? Kriz nasıl yönetilir? kriz yönetim yöntemleri nelerdir? sorularının cevaplarından bahsedeceğiz.

Kriz Yönetimi Nedir

Kriz yönetimi, bir organizasyonun ani ve önemli bir olumsuz olayla başa çıkmasına yardımcı olmak için tasarlanan stratejilerin uygulanmasıdır.

Kriz Nedir

Kriz YönetimiKriz, öngörülemeyen bir olayın sonucu olarak veya potansiyel bir risk olarak düşünülen bir olayın öngörülemeyen bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Her iki durumda da, krizler neredeyse her zaman kararların örgütün zarar görmesini sınırlamak için hızla yapılmasını gerektirmektedir. Bu nedenle, kriz yönetimi planlamasındaki ilk eylemlerden biri, kriz yöneticisi olarak görev yapacak bir bireyi tanımlamaktır.

Kriz Yönetimi Nasıl Yapılır

Şimdi size krizyonetimi.org sitesinden bir alıntıyı paylaşalım;

Kriz bir açıdan bir işletmenin zayıf yönlerinin açığa çıkarılması ve düzeltilmesi için yönetim için de bir fırsattır. Yönetimler bu krizleri başarıyla yönetirken amaç, zararın en aza indirgenmesi ve karlılığın maksimize edilmesidir. Bir krizin başarıyla yönetilmesi için yönetimin krize doğrudan müdahalesi şarttır. Krizin algılanması, tahlili, çözüm yöntemi, kriz öncesi öngörü ve çözüm için uygun zamanın belirlenmesi gibi başlıklar başarılı bir kriz yönetiminin temel taşlarıdır.

İşletme yönetimi, kriz durumlarında ortaya çıkan stres durumlarına karşı kritik hamleler yapmalıdır. Bu hamleler bazen risk taşıyabilir. Bu nedenle yönetimler aynı zamanda bir risk yönetimi de uygulamak zorundadırlar.

Kriz Yönetiminde Sosyal Medya

Günümüz koşullarında bir işletmenin halkla ilişkilerini üst seviyede tutması elzemdir. Sosyal medya üzerinden fitili ateşlenen bir krize karşı anlık cevaplar yaratabilmek bir sosyal medya yönetimi, bunu ne kadar sürdürmesi gerektiğini tahlil etmek ise bir zaman yönetimi meselesidir. Özellikle dünya çapında yaşanan kriz örnekleri son dönemlerde artmaya başlamıştır.

Sosyal medya platformları diğer medya araçlarından çok daha hızlı bilgi yayılma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda o derece de bilgi kirliliğini barındırır. Bu nedenle firmalar, objektif ve-veya subjektif etkileşimlere karşı her zaman tetikte olmalılardır. Son dönemlerde işletmeler bu görevleri danışmanlık şirketlerine devretmektedir.

İş Krizi Nedir

Bir iş krizi, bir şirketin itibarını veya alt çizgisini olumsuz yönde etkileyebilecek herhangi bir şey olabilir. İlk başlarda birçok olay ciddi görünmeyebilir. Ancak, herhangi bir kurumda kilit bir kişinin ölümü veya istifası, herhangi bir şirket için gerçekten ne kadar önemli olduğuna bağlı olarak çok ciddi olabilir. Doğal afetler, ürün hatırlamaları, iş uyuşmazlıkları, bilgisayar veri kayıpları. Liste sonsuz. Bazıları geçicidir. Bazıları bir şirketin ölmesine neden olabilir. Çoğu, dürüstlükle ve uzun ve sağlıklı bir iş yaşamı elde etmek için kısa mesafe üzerindeki kayıpları absorbe etmenin gerekli olabileceğinin farkına varılabilir.

Kaynaklar

https://whatis.techtarget.com/definition/crisis-management

https://managementhelp.org/crisismanagement/index.htm

http://www.wiki-zero.co/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQ3Jpc2lzX21hbmFnZW1lbnQ

http://krizyonetimi.org/kriz-yonetimi/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.