Makyaj Paleti

Makyaj yapmak birçok kadının günlük rutindir. Allıklar, rujlar, kapatıcılar, göz kalemleri ve rimeller. Birçok makyaj malzemeleri kadınların çantasında bulunduğu gibi, daha büyük seçeneklerde makyaj paletlerinde yer alır. Ancak, bilinçsiz ve yanlış alınan makyaj paleti birçok cilt sorununa yol açabilir. Sağlıksız ürünlerden üretilen makyaj paletleri sağlığı tehdit edebildiği için bu ürünleri alırken dikkatli olmalıyız.

Makyaj Paleti Özellikleri 

Makyaj PaletiMakyaj paleti ürünlerin sağlıklı olması gerektiği bilincinde olmak . Bu nedenle makyaj paleti satın alırken etiketli, faturalı ve kullanım süresi geçmeyen ürünler satın alınmalı. Makyaj paletlerin kullanım süresi geçtiğinde, makyaj malzemelerinde kullanılan maddeler bir süre sonra tok sit özellikler gösterebilir. Bu ürünler kendilerini renkleri ile belli eder. Fondöten ve rujda bu durum daha nettir, sanki içeriklerindeki yağlar sızmış gibi görünüm oluşur. Rimelin kullanım süresi geçtiğini pütürlü bir görünüm başladığında anlayabiliriz. Makyaj paleti alışverişlerinde alışveriş trafiği hızlı olan yerler tercih edilmeli.

  • Organik sertifikaları olan makyaj paletleri alınmalıdır.

  • Makyaj paletinde kullanılan malzemelerin içerisinde paraben olmamasına dikkat edilmelidir. Paraben makyaj malzemelerinde raf ömrü uzatmak için kullanılır. Gözenekleri kapatarak cildin hava almasını engeller, uzun süre kullanıldığında ciltte deformasyonlara neden olur.

  • Makyaj paletleri içerisinde göz kalemleri varsa, mutlaka denenmemiş ürünlerden alınmalıdır. Kullanılmış göz kalemleri enfeksiyon riski taşır.

  • Makyaj paletinin üzerinde “doğal”, “bitkisel”, “organik”, “hipoalerjenik olarak test edilmiştir”, “alerji açısından test edilmiştir” ibarelerinin aranması gerekir. Bu etiketleri gördüğünüzde, yukarıda yazılan bazı uyarıları dikkate alarak makyaj paleti güvenle alınabilir.

Makyaj Paleti Çeşitleri

Far paleti : Bir çok farın bir arada bulunduğu taşıması ve saklaması kolay olan paletlerdir. Açık renkler, koyu renkler, orta renkler olarak 3’e ayrılır. Kullanım alanları farklı olup istediğiniz renk tonunu seçme kolaylığı kazandırır.

Kontür paleti : İstediğiniz tonlara kolaylıkla ulaşabileceğiz renk seçeneklerinin bir arada bulunduğu kontür paleti yüzü inceltme, yüz şekline ideal olan ovale benzetebilir. Koyu renkli kontürler saklamak istediğiniz yerleri gizler, açık renk olanlar öne çıkarmak istediğiniz yerleri vurgular. Bu yüzden kontür yaparken açık ve koyu olmak üzere 2 renge ihtiyacınız vardır, kontür yaparken, koyu rengin bittiği yerlere açık rengi uygulamak profesyonel bir yöntemdir.

Pudra Paleti : Her an her yerde istediğiniz makyajı yaptıktan sonra makyajınıza uygun pudrayı bulabilmek.

Ruj Paleti: Günün her saatinde yenilediğimiz ve yenilerken renk değiştirmek istersek kolay sağlayacak ruj paletleri , içerisinde mat ve parlak rujların olduğu paletlerdir.

Makyaj Paletleri alırken içerisindeki pigmentlere dikkat etmeliyiz. Makyaj paletinin içerisinde cildinize en uyun ürünler olanı tercih edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.