Manavgat Tatili

Manavgat Tatili

Yerleşik nüfusu 200 bini aşmış olan Manavgat, Başta Manavgat Şelalesi ve Apollon Tapınağı olmak üzere pek çok tarihi esere ve doğal güzelliğe sahiptir. Antalya’nın en ünlü ilçelerinden biri olan Manavgat Antalya’nın en büyük ikinci ilçesi konumundadır. Her sene binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Manavgat tatil için sıklıkla tercih edilen bir bölgedir. Tatil sadece deniz ve güneş turizminden ibaret değildir. Aynı zamanda kültür turu ve doğal güzelliklerde tatilinize farklı bir hava katar. Manavgat Tatili bu noktada mutlu ayrılacakları yaşayabileceğiniz bir rotadır.

Manavgat Manavgat ilçe merkezini Side ve Selge antik kentleri oluşturmaktadır. Bunların tarihi milattan önce 6. Yüzyıla dayanmaktadır. Manavgat 1220 yılında Selçuklunun, 1472 yılında ise Osmanlı İmparatorluğunun himayesine girmiştir. Antik çağın yanı sıra Manavgat aynı zamanda bu iki medeniyetin de izlerini de taşımaktadır. Manavgat kuzeyde Toros Dağları ile komşudur. Ayrıca Antalya’nın önde gelen deniz ve güneş turizm merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Burada yer alan Manavgat Irmağı da Türkiye’nin en düzenli akarsuyudur. Bölgenin önemli hidroelektrik santralleri arasında yer alan Oymapınar Barajı ve Manavgat Barajı ise Manavgat Nehri’nin üzerinde yer almaktadır.

Manavgat Otelleri

Manavgat ilçesi çok geniş bir alana sahip olduğundan dolayı Manavgat otelleri de çok geniş bir alana yayılmıştır. İlçede yer alan oteller tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek özelliklere sahiptir. Ultra her şey dahil tatil köyleri, pansiyonlar, butik oteller, dört ve beş yıldızlı oteller olmak üzere birçok farklı seçenekte otel bulunmaktadır. Ayrıca erken rezervasyon yapan misafirler aynı zamanda uygun otel fiyatlarından da yararlanabilmektedir. Erken rezervasyonun yanı sıra otellerin yaptığı kampanyalar sayesinde de uygun fiyat seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Otel fiyatları kalacağınız otele ve otelin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Manavgat Şelalesi

Manavgat tatili yapıyorsanız görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri de mutlaka Manavgat Şelalesidir. Manavgat ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta doğal güzellikler arasında yer alan şelale Manavgat Irmağı’nın sularının dört metre yüksekliğindeki bir falezden düşmesi sonucu oluşmaktadır. Ayrıca Manavgat Şelalesi etrafında piknik yapabileceğiniz, dinlenebileceğiniz harika alanlar ve balık lokantaları yer almaktadır.

Side Antik Kenti

Manavgat’ta gezilip görülebilecek birçok yer bulunmaktadır. Dünyanın en ünlü antik kentlerinden biri olan Side Antik Kenti hem Lidyalıların, hem Perslerin hem de Büyük İskender’in idaresine girmiştir. Kent hem yurt içinden hem de yurt dışından sayısız turist ağırlamaktadır. Apollon Tapınağı, sütunlu galeri, agora, antik tiyatro ve daha birçok yönüyle Manavgat ziyaretçilerini beklemektedir. Side Müzesi’nde arkeolojik kazılarda bulunan tarihi eserler sergilenmektedir.

Selge Antik Kenti

Manavgat’ın dünyaca ünlü turizm rotalarından biri olan Selge Antik Kenti de Side Antik Kenti gibi, Toros Dağları’nın güney yamaçlarına kurulmuştur. Antik kentin denizden yüksekliği bin metreyi bulmaktadır. Burada mezar alanının kalıntıları, agora olarak da bilinen pazar yerinin kalıntıları ve Zeus ve Artemis’e adanmış iki farklı tapınağın kalıntıları bulunmaktadır. Burada aynı zamanda Bizans dönemine ait bir kilisenin kalıntılarını da yer almaktadır.

Köprülü Kanyon

Manavgat ilçe merkezine 50 kilometre mesafede yer alan Köprülü Kanyon, Manavgat’ın bir başka doğal güzelliğidir. Özellikle rafting tutkunları için muhteşem bir alandır.

Antalya Havalimanı’na 70 kilometre mesafede yer alan Manavgat özellikle hafta sonu tatilleri için kaçırılmayacak bir fırsattır. Biletinizi erkenden alarak ve erken rezervasyon yaptırarak sizde bu fırsatı kaçırmayın. Doğayla iç içe huzurlu bir tatilin keyfini çıkarın. Manavgat’ta Akdeniz iklimi hüküm sürdüğü için yılın büyük bir bölümünde tatil için uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.