MELASMA

Hamilelik maskesi adıyla da tanınan melasma  adından anlaşılacağı üzere hamilelik dönemlerinde ve doğal olarak bayanlarda görülürse de erkeklerde de müşahede edildiği çok az bir oranla sabittir(yüzde 12)

Açık renkli kişilerde daha az görülür. 20 ve 55 yaş aralığındaki kadınlarda, yüz çevresinde yama biçimiyle, büyüyen kahverengimsi lekeler, melanin artmasıyla doğru orantılıdır. Tam olarak oluşum sebepleri bilinmemekle birlikte, aşırı güneş ışınına maruz kalmak, doğum kontrol ilaçlarının hormon salgılanmasındaki yan etkilerinden şüphelenilmektedir. Hamilelik sonrası geçtiğinde, eğer bir müdahale yapılmazsa ömür boyu kaldığı da tespit edilmiştir.

MelasmaMelasma, travmatikpsikolojik etkileri olan, yüzü etkileyen yaygın bir hipermelanotik bozukluktur. Melasmayla başedilmesi zorlu bir süreçtir ve uzun vadeli bir tedavi planı gerektirir. Oral haplarla, ultraviyole maruziyeti gibi ağırlaştırıcı faktörlerin önlenmesine çalışılır. Tedavi için birden fazla seçenek bulunmaktadır, bunlardan en sık reçete edilen hidrokuinon (HQ) kullanımıdır. Klinik etkinliği kanıtlanmış farklı maddelerin yanı sıra, azelaik asit, kojik asit, retinoidler, steroidler, glikolik asit, mequinol ve arbutin de bu tedavide yer alır. Kombinasyon tedavisi: istenmeyen etkilerin azaltılmasına yönelik tercih edilen tedavi şeklidir. En popüler kombinasyon HQ, steroid ve retinoik asitten oluşur. Uzun süreli ve bilinçsiz hidrokuinon kullanımı, depigmentasyon ve ekzojenokronoz gibi istenmeyen etkilere neden olabilir. Daha güvenli alternatifler arayışı, birçoğu doğal kaynaklardan gelen, daha birçok yeni aracın gelişimine neden olmuştur. Melasmanın rutin tedavisindeki rollerini açıklığa kavuşturmak için iyi tasarlanmış çok daha fazla sayıda kontrollü klinik araştırmalara ihtiyaç vardır.

Melasma, Yunanca’dan gelen ‘melas’ isminden türemiştir ve Yunanca anlamı siyahtır, güneşe maruz kalan cildin sınırlanmış bir hipermelanozudur.
Melazma, özellikle Doğu Asya, Güneydoğu Asya’nın insanlarda daha yaygın olmakla beraber, yoğun ultraviyole ışınlarına maruz kalınması sebebiyle, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan insanlarda görülür. Melasma, Hintliler arasında en sık rastlanan pigment bozukluğudur.

MELASMA PATOFİZYOLOJİSİ(Hastalık olmadığı halde anormal belirtilerin görülme durumu)
Melazmanınpatofizyolojisi kaçınılmazdır, ancak bu anormalliği çok sayıda faktör belirler. Kadın hormonal aktivitesinin rolü, gebelikte ve oral hapla kullanımındamelazma görülme sıklığının artması, östrojen düzeltme ve prostat kanseri için östrojen tedavisiyle tetiklenebilir. Östrojen ile melazmanınindikasyonlanma mekanizması, hücreleri daha fazla melanin üretmeye teşvik eden melanositler üzerindeki östrojen reseptörlerinin varlığı ile ilişkili olabilir. Genetik faktörler, ailesel melazma oluşumu, Asya kökenli ve koyu tenli insanlarda artış gösterebilir. Melazma oluşumunda rol oynayan diğer faktörler: ışığa aşırı duyarlı hale gelme ve antikonvülsan ilaçlar, hafif yumurtalık veya tiroid işlev bozukluğu ve bazı kozmetiklerdir.
Melazmanın gelişmesindeki en önemli faktörlerden biri: güneş ışığından veya diğer kaynaklardan ultraviyoleye fazla maruz kalınmasında ortaya çıkar.Melazmaaktivitesi, uzun süre güneşe maruz kaldıktan sonra evrensel olarak görülmekle birlikte, pigmentasyon, güneş ışığından kaçınma dönemlerinden sonra kaybolmaya başlayabilir.Sebepler her ne olursa olsun, melazma, epidermisde, artmış bir melanin oluşumuyla sonuçlanır. Lezyonlardaki melanosit sayısı normal olarak değişken veya artmış olarak bildirilmiştir Melanositlerdeki ve keratinositlerdekimelanozomların boyutlarında artış olduğu tıbbi kayıtlara geçmiştir.

MELAZMA NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Melasma, yüzdeki kahverengi cilt lekelerinin tipik görünüşünü tanıyarak kolayca teşhis edilir. Dermatologlar deri hastalıklarında uzmanlaşmış doktorlardır ve sıklıkla deriyi görsel olarak inceleyerek melazmayı teşhis eder. Özel, medikal bir siyah ışık, melasmanın teşhisinde yardımcı olabilir, ancak tanı için gerekli değildir. Çoğu vakada karışık melazma teşhis edilir, bu da renk değişikliğinin dermişte ve epidermisdeki pigmente bağlı olduğu anlamına gelir. Nadiren, ciltte hiperpigmentasyonun diğer nedenlerini elemeye yardımcı olması için cilt biyopsisi gerekli olabilir

MELASMA TÜRLERİ

Melazmada dört tip pigmentasyon örneği teşhis edilir: koyu tenli bireylerde epidermal, dermal, karışık ve henüz adlandırılmamış bir tip bulunur. Epidermal tip: cildin yüzeysel katmanlarında aşırı melanin varlığı ile tanımlanır. Dermalmelasma: dermiş tabakasıboyunca melanofajların (melanini alan hücreler) varlığıyla ayırt edilir. Karışık tip:epidermal ve dermal türü içerir. Dördüncü tipte, koyu tenli kişilerin derisinde aşırı melanosit bulunur.

LAZERLE MELAZMA TEDAVİSİ

Lazerler melazmada kullanılabilir, ancak genellikle geçici sonuçlar verirler. Çoğu hasta için hiperpigmentasyonda yapılan çalışmaların iyileşme göstermesi çok az veya hiç olmadığı için lazer tedavisi melazma tedavisinde birincil seçenek değildir. Lazerler aslında bazı melazma tiplerini kötüleştirebilir ve dikkatli kullanılmalıdır. Tedavilerin tekrarlanması durumunda, sonuçları görmek için birden fazla lazer tedavisi gerekli olabilir.
Tedavinin başarısız olmamasını sağlamak için, insanlar güneşe maruz kalmayı en aza indirmelidir. Melazmalarını tedavi edenler, kendilerini daha iyi hissetmek için hayat standartlarının kalitesini yükseltir. Herhangi bir tedavide olduğu gibi, insanlar önce doktorlarına danışmalıdır.

GEBELİKVE EMZİRME DÖNEMİ MELASMA TEDAVİSİ

Gebe veya emziren annelerin,melazma tedavisinde,bir süre daha, bebek memeden kesilinceye dek beklemesi lazımdır. Gelişmekte olan fetüs ve yenidoğan için olası riskler nedeniyle birçok melasma kreminin gebelikte ve emzirilme döneminde bırakılması gerekir. Bu insanlar, kozmetik ürünlerini, ciltteki renk değişimlerini geçici olarak gizlemek için dikkate alabilirler.

MELASMA ÖNLENEBİLİR Mİ?

Melasma, güneşe maruz kalmamak yoluyla önlenebilir. Çoğu durumda bunu önlemek zordur. Ailesinde melasma öyküsü olan kişiler melazmayı önlemek için ek önlemler almalıdır. Melasma ve erken yaşlanmayı önlemenin en önemli yolu güneşi önlemektir. Güneş ışınlarına maruz kalma kaçınılmazsa, şapka ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.