Migren Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Migreniniz varsa, tek taraflı atan nabızdan şiddetli baş ağrısına kadar akut nöbetler geçirirsiniz. Bazen migren atağı devam ederken rahatsızlığı gidermek ve nöbeti kesmek için ilaca ihtiyacınız olabilir. Sık sık migren atağınız varsa, nöbetleri engelleyen ilaçlar kullanmanız gerekebilir.

Migren atağı genellikle dört saatten üç güne kadardır. Baş ağrısı ile birlikte hasta  kusma hissedebilir ve gürültüye ve ışığa aşırı duyarlı olabilir. Başa dokunulduğunda acı daha da kötüleşir. Migren saldırısından sonra, yorgun, sinirlenmiş ve ilgisiz hissetmeniz doğal bir durumdur.

MigrenMigren geçirenlerin çoğu baş ağrısının başlamasını bir gün öncesine kadar hissedebilirler. Heyecan, yorgunluk, ruh hali, baş ağrısı, terleme veya karın ağrısı olabilir. Bazıları baş ağrısı başlamadan önce sözde aura alır. Aura, yıldırım, zikzak çizgiler veya lekeler olayı olabilir, fakat aynı zamanda yüzün ve kolun titremesi ve uyuşması veya konuşma bozuklukları da olabilir.

Bir nöbet sırasında tedavi

Bazen migren atağı devam ederken rahatsızlığı gidermek ve nöbetini kesmek için ilaca ihtiyacınız olabilir. En iyi etkiyi elde etmek için, saldırı sırasında erken ilaç almalısınız. Kullanılan ilaç grupları yaygın ağrı kesiciler, migren spesifik ilaçlar ve anti-bulantı ilaçlarıdır.

Bir saldırının yolda ya da nöbet sırasında olduğunu düşünüyorsanız, alabileceğiniz genel ağrı kesiciler:

  • NSAID’ler veya cox inhibitörleri olarak adlandırılan antiinflamatuar analjezikler
  • Aktif madde parasetamol içeren ilaçlar.

Saldırı başladığında alabileceğiniz migren spesifik ilaçlar ve bunun bir migren atağı olduğundan eminseniz;

  • serotonin-1 reseptör stimülatörleri olarak da bilinen triptanlar.

Mide bulantısı antidotları şunlardır:

  • metoklopramid içeren ilaçlar.

Tedavi Adımları

İlk sırada antienflamatuar ağrı kesiciler veya parasetamol

İlk olarak, reçetesiz analjezikler genellikle kullanır. Bunlar parasetamol içeren ilaçlar olabilir. Asetilsalisilik asit, diklofenak, ibuprofen veya naproksen içeren NSAID adı verilen antiinflamatuar analjezikler de olabilir.

Asetilsalisilik asit genellikle iyi bir şekilde ve tercihen kafein ile kombinasyon halinde yardımcı olur.

İbuprofen, naproksen ve diklofenak sıklıkla mükemmel çalışır. Bu, özellikle insanlarla ilişkili migrenleriniz varsa geçerlidir.

Metoklopramid ile kombinasyon

Bazen ağrı kesiciler, bulantıya yardımcı olmak için metoklopramidi birleştirir.

Migren atağı sırasında mide işi durur, bu da migrenlere karşı aldığınız tabletlerin içeriğinin her zaman vücuda alınmadığı anlamına gelir. Bu metoklopramid ile karşı karşıya kalabilir.

Metoklopramid, asetilsalisilik asit, NSAID veya parasetamolün analjezik etkisinin hafifçe artmasına neden olur.

Yetersiz güç durumunda Triptanlar

Ağrı kesici yeterli değilse, triptanlar grubunda uyuşturucu deneyebilirsiniz. Baş ağrısı evresinde triptanları erken alırsanız en iyi sonucu elde edersiniz. Bu ilaçlar ayrıca, saldırının bir süre devam ettiğinde de yardımcı olur, ancak baş ağrısının başlamasından önce aur fazında olmaz.

Triptanları NSAID’ler, parasetamol veya anti-bulantı ile birleştirebilirsiniz.

Birçok insan triptanların diğer migren ilaçlarına göre daha iyi bir etki yarattığını tecrübe ediyor. Bununla birlikte, çalışmalar, ağrının, asetilsalisilik asit ve metoklopramid kombinasyonu ile yaklaşık olarak aynı olduğunu göstermiştir. Bir fark, triptanların etkisinin daha hızlı gelebilmesidir. Üçte bir kişi genellikle triptan aldıktan sonra bir gün içinde baş ağrısı yeniden başlar.

Birkaç farklı tipte triptan vardır. Triptanlar tedaviden çıkmadan önce sizin için en uygun olanı bulmak için bunlardan birkaçını denemek iyi olur. Ek olarak, hangi ilaç formununmigren tipi için en uygun olduğunu bulmak faydalı olabilir. Örneğin çeşitli farmasötik formlar, tabletler, fitiller, burun spreyi veya şırıngaları olabilir.

Bazı triptanlar eczane için reçetesiz satın alınabilir, ancak bazıları için bir reçete gerekir.

Son Çare Ergotamine

Başka hiçbir şey yardımcı olmazsa veya nadiren uzun süreli nöbetler varsa, AvervanNovum gibi ergotamin içeren reçeteli ilaçları denemek isteyebilirsiniz. Bu ilaçlar ayrıca süt glikoloidleri olarak da adlandırılmaktadır. Bunlar neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Triptanlarla kombinasyon halinde, ergotamin, nadir durumlarda hatta inme veya kalp krizinde, ciddi ve ciddi kan damarları kasılmalarına neden olabilir.

Önleyici ilaç tedavisi

Değişen diyetinize ve yaşam tarzınıza rağmen, migren vakaları olarak adlandırılırsanız, her bir saldırı arasında uygun şekilde geri yüklenemeyeceğiniz için, nöbetin önlenmesi için reçeteli ilaçlar kullanmalısınız. Bu, nöbetler birbirini çözdüğünde ve haftada birkaç kez ilaç almanız gerektiğinde geçerlidir. Nöbet indükleyici ilacın yetersiz etkileri veya zahmetli yan etkileri de önleyici tedaviye ihtiyaç duymanızın bir nedeni olabilir.

Daha sonra kullanılan ilaçlar, genellikle yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalık için kullanılan ilaç grubu beta blokerleridir. Diğer antihipertansif ilaçlar, kalsiyum antagonistleri ve anjiyotensin reseptör blokerlerinin de migrenleri azalttığı gösterilmiştir.

Özellikle, gerilim baş ağrısıyla ilgili sorunlarınız varsa, antidepresanamitriptilin gece boyunca test edilebilir.

Sadece adet dönemleri alıyorsanız, ibuprofen, naproksen veya diklofenak gibi NSAİİ’lerle koruyucu tedaviyi deneyebilirsiniz.

İşe yarayan bir tedavi bulmak zor olduğunda, bazen bir nörolog topiramat gibi bazı tipte epileptik ilaçlar basabilir.

İlaçlarınızın kontrol altına alınması önemlidir

Çok fazla ilaç baş ağrısını daha da kötüleştirebilir, bu yüzden hangi ilaçları kullandığınız, hangi sıklıkla ve ne kadar çok kullandığınız konusunda kontrole sahip olmanız önemlidir. Bir yol, migren vakalarının ne sıklıkta olduğu ve hangi ilaçları aldığınız hakkında bir günlük yazmaktır. Bu, doktorunuzun tedavinizi değerlendirmesini ve hangi ilacın sizin için en uygun olduğuna karar vermesini kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.