Porselen Makyaj Nedir?

Cildimiz için kusursuz bir görünümü elde etmek artık oldukça mümkün,  porselen makyaj sayesinde cildiniz, pürüzsüz bir görünüme kavuşur.  Bir kaç küçük ipucu ile sizde tıpkı porselen bebekler gibi kusursuz bir cilde kavuşabilirsiniz.

Genel olarak akne, sivilce izi, leke gibi cilt sorunlarını yaşayan kişiler porselen makyajı sıklık ile tercih eder. Porselen makyajı özel davetler de, fotoğraf çekimlerin de hatta düğününüz de gelinlik üstüne de kullanabilirsiniz.

Porselen MakyajDoğru ve kaliteli makyaj malzemelerini kullanmanız oldukça önemli. Eğer doğru makyaj malzemelerini kullanırsanız,  evde kendinizde, cildinizin kusursuz bir görünümde olması için kısa sürede porselen makyajı yapabilirsiniz.

Porselen Makyaj Malzemeleri

Porselen makyajı yapabilmeniz için makyaj bazı, ten renginize uygun fondöten, transparan pudra, ten renginizden 1 veya 2 ton açık renkte kapatıcı ve şeftali tonlarında allık mutlaka makyaj çantanızda olmalı. Özellikle gece yapılacak olan makyaj da göz makyajınızın daha yoğun olması için takma kirpik, etkili bir maskara, siyah eyelinerı kullanabilirsiniz. Aynı şekilde dudaklarınız için de isteyeceğiniz etkili görünümü, eğer göz makyajınız koyuysa nude, açık ise kırmızı, bordo gibi rujları tercih etmelisiniz.

Porselen makyajı gece makyajı olarak kullanmanız daha hoş duracaktır. Gündüz yoğun bir makyaj yerine daha doğal görünümlü makyaj yapmayı tercih ediniz.  Ayrıca makyajınızı yapmaya başlamadan önce cildinizi iyice temizleyin ve nemlendirici uygulayın. Porselen makyaj biraz yoğun formda bir makyaj olduğu için yüzünüzü iyice temizlediğinizden ve gözenekleri makyaj kalıntılarından arındırdığınızdan emin olun.

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

  1. Cilt tipinize uygun olan bir temizleyici yardımı ile yüzünüzü iyice yıkayın, makyaj kalıntılarından arındırın. Yüzünü pürüzlerden arındırmak için ayrıca peeling de yapabilirsiniz. Ancak kullanacağınız peelingi yumuşak dokunuşlar ile uygulamaya özen gösterin.
  2. Yüzünüzü yağ içermeyen, su bazlı bir nemlendirici ile nemlendirin.
  3. Gözeneklerin görünmesini engellemek, cildinizi kusursuz bir yapıya kavuşturmak makyaj bazı olmadan, pek mümkün olacağını söyleyemeyiz. Siz de eliniz de mutlaka bir makyaj bazı bulundurunuz. Makyaj bazını yüzünüze orantılı bir şekilde uygulayarak makyajınızın hem daha kalıcı olmasını, hem de pürüzsüz bir görünüm elde edebilirsiniz.
  4. Kullanacağınız fondöten ten renginize kesinlikle uygun olmalı. Bir makyaj süngeri ya da fondöten fırçasından yardım alarak fondöteni yüzünüze uygulayın ve bu sizin kusurlarınıza maksimum düzeyde kapatıcılık etkisi sağlayacaktır. Ayrıca fondöteni sadece yüzünüze uygulamanız boyun ve dekolte kısmınızın kötü görünmesine sebep olabilir. Bu yüzden mutlaka fondöteni boyun ve dekoltenize uygulayın.
  5. Gözaltlarınızda oluşan morluk ve şişkinleri kapatmak, yüzünüz de ki sivilce ve lekeleri gizlemek,  aydınlatmak, leke ve sivilceleri gizlemek için ten renginize uygun bir kapatıcıdan yararlanabilirsiniz. Kapatıcıyı uyguladıktan sonra eğer cildiniz yağlı ise transparan pudrayı yağlı bölgelere uygulayın ve kapatıcıyı sabitlemek için gözaltınıza da mutlaka uygulayın.
  6. Şimdi sıra yanaklarınızda yapacağınız renklendirmeler de! Şeftali veya açık pembe gibi doğal tonlar da bir allığı, elmacık kemiklerinizin üst kısmına uygulayabilirsiniz.
  7. Teniniz de yapılacak olan makyaj bu kadar. Şimdi sıra ön plan da olmasını istediğiniz bölgeyi seçmekte. Dudaklarınız mı yoksa gözleriniz mi? Çünkü ikisine aynı anda yoğun bir makyaj uygulamanız hoş bir görüntü oluşturmayacaktır.

Eğer gözler ön planda olsun isterseniz öncelikle bir kirpik kıvırıcı ile kirpiklerinizi kıvırın daha sonra alt ve üst kirpiklerinize bolca maskara uygulayın.

Ancak dudaklarınızı ön plana çıkarmak istiyorsanız; dudak balımı ile dudaklarınızı iyice nemlendirin. Porselen makyaj için kırmızı ruj doğru bir seçim olacaktır. Bu yüzden rujunuza uygun bir dudak kalemi kullanarak dudaklarınızı ön plana çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.