Saç Uzatma Yöntemleri

Uzun, parlak ve güzel saçlar günümüze kadar gelen güzellik kıstaslarındandır. Harika saçlara sahip olmayı birçok kadın ister. Fakat birçok insan saçlarından şikâyet eder. Saçların uzamaması ya da geç uzaması en sık karşılaşılan saç sorunlarındandır. Saç uzatma konusunda birçok yöntem olduğu gibi hızlı uzamayan saçlar içinde birçok neden vardır.

Hızlı Uzamayan Saçlarda Genetik Nedenler

Saç UzatmaSaçların uzamamasında ki en önemli sebeplerden biride genetik olmasıdır. Kişinin anne ve babasının ailesinde saçların geç uzama sorunu varsa genetik bir neden olarak düşünülür. Tüm diğer genetik nedenli rahatsızlıklarda olduğu gibi sadece anne ya da baba değil birkaç nesil gerideki aile büyüklerinden de gelebilecek bir genetik neden olabilir.

Saç Uzatma ve Beslenme Alışkanlıkları

Fast food gıdalar, abur cubur alışkanlığı, yapılan şok diyetler, dengesiz ve sağlıksız beslenme şekli vücudun ve saçların ihtiyacı olan besinleri almasını engellemektedir. Beslenmede yapılan bu yanlışlar saç uzatma yöntemlerini de manipüle edecektir. Günlük beslenmede et, süt, yumurta gibi protein değeri yüksek besinlerin tüketilmesi gerekir. Böylece saçların uzaması için ihtiyaç duyulan protein değerleri sağlanmış olur. Saç sağlığı için, C vitamini, demir ve çinko alımı çok önemlidir.

Vitamin Eksikliği

Saç uzatma sizin için büyük bir problem haline gelmişse akla gelen ilk nedenlerden biriside vitamin eksikliğidir. Biotin, B12, protein gibi vitamin ve minerallerin eksik olması saç dökülmesinin ve uzamamasının başlıca nedenlerindendir. Eksik olan gıdalar doktor tarafından tespit edilip hap ya da beslenme ile vücuda takviyesi sağlanmalıdır.

Stres Ve Üzüntü

Stres ve üzüntü saçların uzamamasına neden olarak saçın dökülmesine yol açar. Bunun yanı sıra diğer bir çok fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklarında ana kaynağı olarak gösterilmektedir.

Sigara Ve Alkol Kullanımı

Sigara ya da alkol vücuttaki organlara yeterince kan gitmesini engeller. Kan dolaşımı yavaşlayan vücutta saç derisi ve saç kökleri yeterince beslenmez. Saç uzaması durma noktasına gelir.

Yanlış Yıkama Tekniği

Saçların sık sık yıkanması saç derisindeki folekülleri yok ederek saçın dökülmesine ve geç uzamasına neden olabilir. Çok fazla şampuan kullanarak sıcak ve soğuk suyla yıkanan saçlarda da nem dengesi kaybolur. Nemini ve foleküllerini kaybeden saç uzamaz. Saçların 3-4 gün ara ile yıkanması tavsiye edilmektedir.

Saç uzatma ve Saç Derisi Enfeksiyonları

Saç derisindeki enfeksiyon, mantar ve egzama gibi sorunların olması saçların uzamasına engel olur. Bu gibi sağlık sorunlarının tespit edilip tedavisi yapılmalıdır.

Uykusuzluk Ve Yaşam Şartları

Düzensiz bir yaşam şekli ve uykusuzluk diğer vücut organlarına zarar verdiği gibi saçların uzamasına da engel olmaktadır. Uyku, tüm organların dinlenmek için ihtiyaç duyduğu süreçtir. Aynı zamanda uyku, vücuttaki tüm hücrelerin olduğu gibi saç derisindeki hücrelerin de yenilenmesini sağlar. Saçların uzaması için yeterli ve düzenli uyumak gerekir.

Saç Bakım Ürünleri

Çok sık kullanılan saç bakım ürünleri (jöle, sprey, saç bakım kremi gibi) gibi kimyasallar saç derisindeki gözenekleri tıkayarak uzamamasına neden olur. Bu yüzden saçlarda kullanılan bakım ürünleri doğal ve bitkisel ürünler olmalıdır. Bu yüzden saç uzatma konusundaki teknikleri değerlendirirken içeriklerinin doğal olduklarından emin olmalısınız

Saç Şekillendirici Aletler

Fön makinesi, maşa, saç düzleştirici ve saç şekillendirme aletleri saçları incelterek kırar ve uzamasını engeller. Ayrıca saç köküne verilen ısılar saç derisinde hasara yol açar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.