TCA Peeling Dövme Silme

Trikloroasetik asit olarak da bilinen TCA, ince hatların, kırışıklıkların ve sivilce izlerinin görünümünü gidermeye veya iyileştirmeye yardımcı olmak için dermatologlar, kozmetikçiler ve plastik cerrahlar tarafından sıkça kullanılan bir kimyasal peeling olarak bilinir. Dövme çıkarıcı olduğu ve bu işlemde iyi sonuçlar verdiği uzun zamandır bilinse de, son yıllarda otoritelerce onaylanmıştır. Dövmenin rengi, içerdiği boyanın türü ve deriye ne kadar işlediği, dövme silme işleminin sonuçlarını belirleyen etmenlerdir. Tca Peeling yöntemi dövmeler için uygun bir yöntemdir.

Dövme SilmeLazer tedavisiortaya çıkmadan önce, tüm dövmeler çeşitli kimyasallarla çıkarıldı ve TCA bunlardan en önemli ve etkili olanıydı. Lazer dövme çıkarma işleminin en etkili dövme kaldırma tedavisi olarak ortaya çıkmasına rağmen kişi üzerinde geliştirdiği çeşitli arazlardan ve elbette daha yüksek bir maliyet gerektirdiğinden, TCA  bunlara en uygun alternatif olmuştur. Üstelik bu alternatif konunun uzman dermatologları tarafından yapılmaktadır.

TCA nasıl çalışır?

TCA cildin üst tabakalarını çıkartarak soyulmasını sağlayan bir asittir. Dövme mürekkebinin bulunduğu derinin derin katmanlarına erişme kabiliyeti vardır. TCA cilt ile temasa geçtiğinde cildin hücresinin aktivasyonunu yükselterek derinin soyulmasına neden olur. Bu gerçekleştiğinde, yeni cilt biçimleri oluşur ve dövme kademeli olarak yeni cilt ile kaplanır. Sonunda dövme hafifletilir ve çıkarılabilir.

TCA TEDAVİSİ ACI VERİCİ Mİ?

TCA uygulanması genellikle herkesin onun bir asit olduğunu bilmesi sebebiyle acı vereceğini düşündüğü  bir süreç değildir, ancak  herkesin farklı cilt yapısına sahip olması ve hassasiyetine  bağlı olarak, küçük cilt tahrişi meydana getirebilir. TCA iltihaplı veya yaralı cilde uygulandığında, ağrı ve iritasyon kötüleşebilir. Zaten  ağzında uçuk  veya yüzünde açık yara olan insanlara önerilmez. Bazı kişiler, özellikle Acı eşiği düşük olanlar, her uygulamanın öncesinde  tedbir olarak bir ağrı kesici alabilir.

  TCA İLE İLGİLİ RİSKLER VAR MI?

Neticede TCA bir asittir.  Tca ile peeling, ürün üzerinde yazılan talimatlara kesinlikle uyulması gereken ciddi bir süreçtir. Asla hafife alınmamalıdır. Üstünkörü kullanımlar, her üründe olduğu gibi hoş olmayan reaksiyonlara sebep olabilir. TCA şişkinlik, kabarma, ağrı ve ciltte hafif bir kızarmayla renk değişikliği yaratabilir. Her cilt tipi benzersizdir ve tedavinin başlangıcından önce küçük bir cilt bölgesi testi yapmak, cilt alerjisi olup olmadığını belirlemenin harika bir yoludur. TCA’nındövme çıkarma etkisinin herkes için işe yarayacağı fakat belli kriterlere uyulduğu takdirde mükemmel sonuçlar alınabileceği kavranmalıdır.

TCA Peeling Ve Cilt

TCA’nın, en iyi sonuçları genellikle beyaz tenli olanlardan alınır.  Daha koyu bir ten rengi olan veya bronzlaşma eğilimi gösteren kişiler genellikle TCA ile aynı sonuçlara biranda kavuşamayabilir.

Koyu tenli bireylerde, TCA kullanımının olası sonuçları muhtemeldir ve cildin aşırı hipopigmentasyonuna neden olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak, koyu tenlilerde dövmeyi kaldırmak veya soldurmak için daha fazla TCA tedavisi gerekebilir.Örnek olarak: süreç beyaz tenlilerde 2 kez uygulanırken, koyu renkli kişilerde 4 kez tekrarlanmak gerekliliğini doğurabilir.

TCA PEELİNG  VÜCUDUN HERHANGİ BİR YERİNDE KULLANILABİLİR Mİ?

TCA gözler, burun, kulaklar ve dudaklarda dövmelerin çıkarılması için önerilmez. Bu alanlarda bir yüz peelingi olarak kullanıldığında, TCA toksisiteye neden olabilir.

TCA NE SIKLIKLA UYGULANMALI?

TCA  uzun aralıklar bırakılarak, örnek olarak, sadece 4-6 haftada bir uygulanmalıdır. Bir peelingaracı olarak görev yaptığı için sık sık ciltte soyulma, iritasyon ve yara oluşmasına neden olabilir. TCA’nın ilk uygulandıktan sonra cilt 2-3 hafta içinde kabarmaya başlar. Ölü derinin dökülmesini beklememiz gerekir ve genellikle bu durum 2-3 hafta daha sürer.

TCA NE KADAR HIZLI ETKİ EDER?

TCA’nın etkileri genellikle 2-3 tedaviden sonra görülür.  Dövmede  solma, silikleşme etkisi, TCA’nın hızı konusunda belirleyici sonuçlardır. Dövme genellikle tedavinin ilk aşamalarında solmaya, silikleşmeye başlar. Müdahale sayısı değişir, ancak dövmenin solmasını ve tamamen çıkmasını sağlamak için 3-6 tedavi gerekebilir.

TCA İLE DÖVME ÇIKARMA İŞLEMİNİN SONUÇLARI NEDİR?

Son otuz yıllık  tıbbiverilerin gözden geçirilmesi, TCA’nın pek çok durumda dövmeleri soldurup, silikleştirme ve çıkarmada oldukça başarılı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, evde yapılan peeling işlemleri, cilt tipi göze alınmadan ve rastgele yapılırsa, dövme silikleşir fakat doru bir şekilde çıkacağını söylemek doğru olmaz. Bu sebeple yapılacak işlemin ciddiye alınması son derece önemlidir.

 

TCA TERAPİSİ LAZER DÖVMESİ İLE KOMBİNE EDİLEBİLİR Mİ?

Evet, tasarruf sağlamak için TCA  iledövme işlemini tamamlamak için evde kullanılabilir. Birkaç tedaviden sonra, lazerle dövme çıkarma tedavileri başlayabilir ve sonuç olarak daha az  tedaviuygulanacağından daha az maliyetlidir. Bazı durumlarda, TCA,  lazer dövme çıkarma ihtiyacı olmadan dövmeyi tamamen çıkarabilir, ancak bu dövmenin deriye ne kadar nüfuz ettiğine ve elbette ten rengine bağlıdır.

 TCA TEMİNİ, KULLANIŞ ŞEKLİ  VE UZMAN GÖRÜŞLERİNİN ÖNEMİ

TCA, birçok eczanede ve İnternet’te de bulunmaktadır. TCA’nın nasıl hazırlanacağı ile ilgili talimatlar genellikle su ile seyreltilmesini gerektirdiği yönündedir. TCA’nın küçükbir ölçeği, kolay bir dövme tedavisinde yeterli olmalıdır. Dövme çıkarma talimatları her seferinde uygulanmalı, güvenli, etkili tedavileri sağlamak için okunmalı ve iyice izlenmelidir.

Bir dövme çıkarma tedavisini başka bir yolla yapmaya karar vermeden önce, deneyimli bir dövme kaldırma uzmanından mesleki tavsiye isteyiniz. Hangi tedavi seçeneğinin dövme için en iyi sonucu verebileceğini anlamak için çevrenizde dövme kaldırma uzmanı ve iyi bir dermatolog bulmanız sonuçların mükemmel olmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.