Vitiligo Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Derinin renginin lekeler şeklinde beyazlamasına vitiligo hastalığı denir. Doğru tedavi uygulandığında iyileşmesi mümkündür.

Vitiligo Nedir

Melanosit hücreleri deriye renk veren pigmentleri oluşturur. Melanositlerin zarara uğraması sonucunda pigmentler görevini yerine getirmezler. Bu nedenle yaralanmaya benzer vücutta beyaz lekeler oluşur. Lekelerin büyüklüğü değişkendir. Ayrıca süt kadar beyazdırlar. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla da melanosit hücreleri zarar görür veya kendini yok edebilir. Güneş ışınlarının zararı ve çeşitli hastalıklar vitiligo oluşumu tetikler. Genetik yatkınlıkta hastalığın oluşumunda rol oynar.

Vitiligo Belirtileri

VitiligoDeride yanma hissiyle beyaz lekelerin oluşumu belirtiler arasındadır. Bazen vücudun her yerinde beyazlaşma gözükür. Hatta bölgedeki tüylerin renginin beyaza dönüştüğü görülür. Hastalık koyu tenli kişilerde daha dikkat çekici hal alır. Beyaz tenli kişilerde ise bronzlaşmaları sonucunda dikkat çeker. Hastalığın şekli kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Bunun nedeni vücuttaki pigmentlerin salgılanmasıyla alakalıdır. Vücutta oluşan pigment kaybı sebebiyle hastalık bir süre durabilir. Belirli bir düzeye kadar ulaşıp ardından tekrar kayıp yaşanabilir. Derinin tamamının rengi değişse bile hastalık tekrar edebilir.

Vitiligoda Stresin Önemi

Hastaların deride yaşadığı lekelenme sonucunda strese kapılması ve uykusuzluk yaşaması hastalığın seyrinde artışa neden olabilir. Bu nedenle tedaviye başlarken mutlaka psikolog tarafından destek alınmalıdır.

Vitiligo Tedavisi

Vitiligo hastalığında teşhis çok önemlidir. Dermatolog wood ışığı tekniğiyle gözlem sonucunda tanıyı koyar. Eğer doktor gerekli görürse biyopsi alınabilir. Teşhiste en büyük etkenlerden biri kan sayımı ve hormon testleridir. Tedavideki amaç melanosit hücrelerinin çalışmasını sağlamaktır. Bu nedenle çeşitli ilaç ve kremler kullanılır. Fakat son zamanlarda lokal ultraviyole ışınları da tedavide kullanılır. B u ışık tedavisi kişinin lekeleri olduğu bölgeye uygulanır. Vücudun diğer bölümlerindeki etkileri azaltılmış olur. Bu tedavi süreci uzun sürebilir. En az 10 seans gereklidir. Hafta 2 ya da 3 kere uygulanıp kişi uygulama sonrası günlük rutinine devam edebilmektedir. Bunun yanısıra krem tedavisi uygulanmaktadır. Fakat yüz hassas bir bölge olduğu için dikkatli kullanılmalıdır. Vitiligo hastalarının güneşte durmamaları gerekir. Ya da mecbur kalınırsa mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır. Hastaların güneş ışınlarına karşı savunma mekanizmaları zayıf olduğu için rahatsızlığın seyrinde artış görülür. Tedavide yüz bölgesi daha çabuk iyileşirken eller ve ayaklar daha geç iyileşir. Hastalık genital bölgede de oluşabilir.

Vitiligo Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Çörek otu tohumunu oral yolla alınır. Aynı zamanda çörek otu yağıyla sirke karıştırılarak bölgeye uygulanır. Bergamot yağıyla zeytinyağı karıştırılarak her gece günde bir defa uygulanır. Folik asit, B12 ve C vitamini takviyesi hastalıkta düzelmelere yol açabileceği gözlenmiştir. D vitamini ve omega3 takviyesi kullanılmalıdır. Ayrıca kefir bağışıklığı kuvvetlendirir. Probiyotik olan kefir vitiligo hastalığında önemli rol oynar. Papaya meyvesi melanin hücrelerinde artışa neden olur. Meyveyi ezerek her gün bölgeye uygulanmalı ve günde bir bardak suyu tüketilmelidir. Kırmızı kilde bulunan bakır sayesinde pigimentlerde artış görülür. Kırmızı kile bir miktar zencefil katılır ve macun haline getirilir. Ardından bölgeye uygulanır. Zerdeçal zencefil kökü ve limon suyu karışımı yemeklerden önce iki kaşık içilmelidir. Su mercimeği bulunması güç bir bitkidir. Fakat vitiligo hastalığında etkilidir. Bu bitki rendelenir macun kıvamına getirilir ve her gün iki kere bir kaşık tüketilmesi önerilir. Zencefil kökü kan dolaşımını etkiler ve vitiligo hastalığında önerilmektedir. Hardal yağı, zencefil ve zerdeçal macun haline getirilir. Ardından bölgeye uygulanıp 20 dakika kadar bekletilir. Ayrıca buğday tohumu yağı bölgeye uygulanabilir. Arı poleni ve kivi ezilerek kahvaltıdan önce bir kaşık tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.